PIC16LF737T-I/SS Microchip Technology
product
Описание
Manufacturer: Microchip Technology
Manufacturer PN: PIC16LF737T-I/SS
Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Detailed Description: PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP
Package: 68-VFQFN Exposed Pad
Quantity: ADD TO RFQ LISTMfr: Infineon Technologies
Series: PSoC® 6
Digi-Key Programmable: Not Verified
Core Processor: ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F
Core Size: 32-Bit Dual-Core
Speed: 100MHz, 150MHz
Connectivity: CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, CapSense, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 53
Program Memory Size: 512KB (512K x 8)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
RAM Size: 256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.7V ~ 3.6V
Data Converters: A/D 16x8b, 16x10/12b SAR, Sigma-Delta; D/A 2x7/8b
Oscillator Type: External, Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)