PIC16LF1789-E/PT Microchip Technology
product
Описание
Manufacturer: Microchip Technology
Manufacturer PN: PIC16LF1789-E/PT
Description: IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Detailed Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)
Package: 48-WFQFN Exposed Pad
Quantity: ADD TO RFQ LISTMfr: Renesas Electronics America Inc
Series: RX231
Digi-Key Programmable: Not Verified
Core Processor: RXv2
Core Size: 32-Bit Single-Core
Speed: 54MHz
Connectivity: CANbus, I²C, IrDA, SCI, SD/SDIO, SPI, SSI, USB OTG
Peripherals: DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 30
Program Memory Size: 128KB (128K x 8)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 8K x 8
RAM Size: 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.8V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 8x12b
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)