PIC16C77-10E/L Microchip Technology
product
Описание
Manufacturer: Microchip Technology
Manufacturer PN: PIC16C77-10E/L
Description: IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
Detailed Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 14KB (8K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)
Package: 28-VQFN Exposed Pad
Quantity: ADD TO RFQ LISTMfr: Microchip Technology
Series: PIC® 18F
Digi-Key Programmable: Verified
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 40MHz
Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 25
Program Memory Size: 4KB (2K x 16)
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 256 x 8
RAM Size: 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.2V ~ 5.5V
Data Converters: A/D 10x10b
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)