PIC16C65A-10/PQ Microchip Technology
product
Описание
Manufacturer: Microchip Technology
Manufacturer PN: PIC16C65A-10/PQ
Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Detailed Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) OTP 44-MQFP (10x10)
Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Quantity: ADD TO RFQ LISTMfr: Microchip Technology
Series: PIC® 16C
Digi-Key Programmable: Not Verified
Core Processor: PIC
Core Size: 8-Bit
Speed: 10MHz
Connectivity: I²C, SPI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O: 22
Program Memory Size: 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: -
RAM Size: 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
Data Converters: A/D 5x8b
Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)