PIC16C620A-20E/P Microchip Technology
product
Описание
Manufacturer: Microchip Technology
Manufacturer PN: PIC16C620A-20E/P
Description: IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Detailed Description: PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP
Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size: 8-Bit
Speed: 10MHz
RAM Size: 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4V ~ 6V
Data Converters: A/D 5x8b
Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)